-->

Wywiad z naszą absolwentką Magdalena Knapik - Woch doradca zawodowy, projektant kariery

16 March 2021

Pobierz wywiad: Wywiad z naszą absolwentką Magdalena Knapik - Woch doradca zawodowy

 

                                                                          wywiad z Magdalena Knapik - Woch doradca zawodowy               WYWIAD z

                                                                                         MAGDALENA KNAPIK - WOCH

                                                                                         Doradca zawodowy, projektant kariery

                                                                                                                                                                                                                

Magda, jakbyś miała nam poopowiadać o swoim dniu pracy, to co tam się pojawi?

Od 10 lat pracuje jako trener/szkoleniowiec freelancer, w tym od 2015 roku skupiłam się
w szczególności na obszarze pracy doradcy, konsultanta. Moja praca nastawiona jest na pracę
z drugim człowiekiem. Nakierowana jest na dobro klienta i jego szanse na rozwój (osobisty
i zawodowy).

Na co dzień wspieram młodzież, studentów oraz osoby dorosłe, choć zdarza mi się również pracować
z najmłodszymi pociechami. Pracuję z osobami bezrobotnymi, osobami po trudnych przejściach życiowych (zdrowotnych), seniorami oraz osobami różnej narodowości, które chcą podjąć pracę na terenie Polski.

Udzielam wsparcia w dokonywaniu trafnych wyborów edukacyjnych i zawodowych. Wspieram
w rozwoju zawodowym, w odkrywaniu – „swoich super mocy”, które każdy z nas posiada, tylko nie zawsze potrafi je z siebie wydobyć. Towarzyszę w odkrywaniu świata zawodów, dalszych kierunków kształcenia, własnych zainteresowań i predyspozycji zawodowych. Buduję z klientem „bazę informacyjną”, określam możliwości doskonalenia zawodowego, sposoby i metody aktywnego poruszania się po rynku pracy. Pomagam w odkrywaniu mocnych stron, przydatnych w realizacji celu zawodowego, budowaniu kariery i kreowaniu wizerunku osobistego.

Obszar mojej pracy obejmuje wnikliwe poznanie siebie, pracę nad autoprezentacją, naukę budowania pozytywnego wizerunku osobistego, który ułatwia stawianie kolejnych małych kroków na przód w poszukiwaniu swojego miejsca na mapie zawodowej. Zachęcam do autorefleksji, która pozwala odpowiedzieć na pytanie: „Kim jestem?”, „Co chcę robić w życiu?”. Moim zadaniem jest pobudzanie do działania, motywowanie, tworzenie mapy możliwości,
z których klient dokonuje wyboru. Bo przede wszystkim to ma być jego decyzja.

W swojej pracy wykorzystuje różne narzędzia: metody aktywizacyjne, technologie informacyjno-komunikacyjne, zadania, ćwiczenia, testy, zabawy, symulacje, wywiady i spotkania. Mają one pobudzić do rozmyślań, zatrzymania się na chwilę i zastanowienia się nad sobą. Poszukania
w sobie odpowiedzi na nurtujące pytania. Ponieważ wszystkie odpowiedzi – klient ma w sobie. Tylko czasami potrzebuje „bodźca”, aby ruszyć z miejsca.

Skąd pomysł na wspieranie innych w karierze? Co się Tobie w tym najbardziej podoba?

Jestem osobą bardzo wrażliwą, pomocną i mam rozbudowaną empatię. Jestem typowym „społecznikiem”. Od najmłodszych lat wspierałam innych w ich działaniach, służyłam radą
i pomocną dłonią. To były czasy, kiedy jeszcze nie wiedziałam, że będę pracować jako „doradca zawodowy”. Wiele osób z mojego otoczenia często korzystała z moich rad, zwracała się do mnie
„o wsparcie”, czy im pomogę w danej sprawie cytuje - „bo Ty masz dobrą rękę, intuicję
i wyczucie”.

Od zawsze lubiłam się uczyć, zagłębiać się w dany „temat”, czy „zagadnienie”. Nigdy nie przestawałam na jednym sposobie rozwiązywania danej sprawy, czy zagadnienia - lubiłam szukać rozwiązań, kluczy, możliwości, docierać do informacji, źródeł, szukać „złotego środka”.

Pamiętam jako uczennica później słuchaczka studium Policealnego pomagałam w nauce innym, tworzyłam pisma, redagowałam dokumenty, projektowałam pierwsze CV (już elektroniczne wtedy) na prośbę znajomych, przyjaciół, rodziny. W tym czasie zdobyłam zawody „technik hotelarstwa” oraz „technik prac biurowych”. Przez kilka lat pracowałam w prywatnym sektorze w administracji, w obszarze kadr i księgowości. Równocześnie studiowałam na kierunku - Zarządzanie i marketing.

Po około 7 latach pracy poczułam – że muszę iść dalej, że zawodowo, mi czegoś brakuje
i że to jeszcze nie jest do końca to, co chciałabym robić.

W trakcie studiów dołączyłam do Studenckiego Koła Naukowego Negocjacji BATNA, gdzie podczas zajęć, pracy nad sobą i swoim rozwojem zrodził się nowy pomysł na „siebie” – zostanie trenerem/ szkoleniowcem. Choć na początku wydawało mi się to dość absurdalne, gdyż byłam dość nieśmiałym młodym człowiekiem.

Spotkania, zajęcia, warsztaty które przygotowywałam i prowadziłam na początku jako co-trener później samodzielny trener (prowadzący), stały się moim drogowskazem w stronę – doradztwa zawodowego.

Szukanie pomysłu na siebie pozwoliło mi wzbogacić się w nowe doświadczenia by jeszcze lepiej wspierać innych w ich zmianach. Moje motto brzmi „Pracuj nad sobą dla siebie”.

Dziś rynek pracy jest dość trudny, mniej stabilny. Co poradziłabyś osobom, które chcą zmienić pracę, albo stracili ją i szukają nowej?

Obecnie cały Świat stanął na głowie. Pandemia trwa już rok. Rynek wywrócił się do góry nogami. Wzrosło bezrobocie. Przybyło ponad 1,5 mln osób bezrobotnych. Szukanie pracy, zmiana pracy lub przebranżowienie się wymaga wykonania wielu kroków. A pierwszym krokiem najważniejszym jest odkrycie i poznanie Siebie „od nowa” i poszukanie swojego celu zawodowego.

Dziś musimy się postarać i dać siebie „coś więcej” niż tylko „zapisaną białą kartkę papieru”. Musimy wyróżnić się z tłumu. Pokazać potencjalnemu pracodawcy „że to właśnie ja jestem tym najlepszym kandydatem na dane stanowisko pracy” i zaprezentować się pozytywnie, jak
z najlepszej strony wykorzystując „język korzyści” – czyli co pracodawca zyska jak ciebie zatrudni. Kolejnym ważnym krokiem jest „przygotowanie się do rozmowy kwalifikacyjnej”,
o czym wiem, że się zapomina.

Podstawowe wskazówki: zadbaj o swój wizerunek, autoprezentacje, sprawdź drogę dojazdu, poczytaj o firmie i tym co robi – przed spotkaniem.

A wcześniejsza autoanaliza siebie – pozwoli Ci pewniej odpowiadać na pytania związane z Twoją osobą na rozmowie kwalifikacyjnej.

„Pamiętaj dobre wrażenie możesz zrobić tylko raz…”

Jesteś absolwentką Akademii Projektantów Kariery, certyfikowanym projektantem kariery już od 4 lat. Jakie wspomnienia masz z tym kursem?

Kurs Akademia Projektanta Kariery był dla mnie wielką przygodą, podczas której otrzymałam pożyteczną wiedzę, odkryłam nowe możliwości i narzędzia do pracy w obszarze „kariery”. Po raz pierwszy miałam okazję zobaczyć, co to jest „coaching”, sesja coachingowa, osobiście wziąć
w niej udział jako coach i coachee. To było bardzo inspirujące doświadczenie.

Ponadto podczas kursu poznałam fenomenalnych ludzi pełnych pasji, pomysłów na siebie
i swoich podopiecznych. Osoby chętne do współpracy, poszerzania zakresu swoich działań
i wymiany doświadczenia.

Do chwili obecnej niektórymi uczestnikami Akademii mam kontakt, wspieramy się w swoich działań lub po prostu idziemy na kawę :).

Właściwie „od zawsze” byłaś związana z szeroko rozumianym HRem. Pracowałaś jako doradca zawodowy, miałaś doświadczenie w wspieraniu kariery, a jednak zdecydowałaś się na udział w Akademii. Czy te doświadczenie, które tam zdobyłaś uważasz za cenne? Czego nowego się nauczyłaś i jakie kompetencje wzmocniłaś?

Doświadczenie zdobyte podczas Akademii Projektantów Kariery to przede wszystkim szerokie horyzonty i bezcenna wiedza, jak również potwierdzenie, że zmierzam w dobrym kierunku. Wzmocniłam znacząco swoją pewność siebie, umocniłam się w przekonaniu, że już dużo mam, że posiadam odpowiedni grunt do pracy w obszarze doradztwa. Praca nad sobą podczas kursu pozwoliła mi również odkryć obszary, nad którymi chcę jeszcze popracować i je dalej udoskonalać, aby być coraz lepsza.

Jak zmienił się Twój warsztat pracy po zakończeniu APK? Jakie umiejętności wykorzystujesz teraz w pracy ze studentami, bo jesteś teraz doradcą zawodowym w Biurze Karier na jednym
z uniwersytetów w Krakowie oraz pracujesz również z indywidualnymi klientami.

Od 2008 roku szlifuje swoje umiejętności jako trener/szkoleniowiec głównie pracując z grupami. Natomiast po zakończeniu Akademii Projektanta Kariery ośmieliłam się pracować częściej
z klientem indywidualnym i skupiać się na jego indywidualnych potrzebach, wspierać go w jego wyborach i działaniach. Wyszłam, ze swojej „strefy komfortu”. W obecnej pracy wykorzystuje dużo narzędzi, które poznałam podczas akademii, często są to narzędzia coachingowe, przede wszystkim nie boję się pytać.

Jako absolwentka Akademii, w jaki sposób zachęciłabyś przyszłych projektantów kariery do udziału w szkoleniu?

Akademia Projektanta kariery to dobrze wykorzystany czas przede wszystkim na swój rozwój osobisty. To miejsce, gdzie zdobywasz wiedzę budując cegiełka po cegiełce swój warsztat pracy, a jednocześnie odkrywasz siebie, swoje zasoby, możliwości i słabe strony.

To trochę lekcja sprawdzenia siebie „czy ja się nadaje do takiej pracy” z ludźmi? Czy mam do tego „smykałkę” i predyspozycje osobiste?

Bardzo dziękuję w imieniu wszystkich przyszłych PK, których właśnie przekonałaś do udziału
w Akademii. Życzę dalszych sukcesów zawodowych!

O mnie

O mnie

Właściciel Career Design, Projektant Kariery, coach Kariery, trener biznesu

Read More

Skontaktuj się z nami

  • Career Design Agnieszka Kościuczyk
  • Adres: Robotnicza 42 , 53 – 608 Wrocław
  • Telefon: 533 214 915

Media społecznościowe

icon fb icon gl icon in

Top
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej…